“Din kommunikation bliver aldrig bedre end din evne til at udtrykke dine behov på en selvansvarlig måde”
For mig handler kommunikation ikke bare om at skiftes til at snakke. Meningsfuld kommunikation har et formål. Måske udveksler vi synspunkter og erfaringer om livet, eller også forsøger vi direkte eller indirekte at få opfyldt vores behov. Meget af det der kommunikeres om i de nære relationer handler i hvert fald om at udveksle omkring de ting, vi har brug for, uanset om vi er bevidste om det eller ej.
Men hvor gode er vi så til reelt at kommunikere vores behov? – Udtrykker vi i virkeligheden det vi har brug for, eller disker vi op med forventninger og camoufleret kritik under betegnelsen ‘behov’?
Se lige denne korte video og og læg gerne en kommentar om, hvordan du oplever det. Videoen er et kort uddrag af mit webinar ‘Fra knas til kærlighed’ fra november 2023.
kærlige hilsner
Ole Vadum Dahl
PS. Lær at gøre en forskel der virkelig batter i forhold til menneskers relationskompetencer og sociale færdigheder. Se nærmere på mit 20 ugers online 5D Relationscoach-uddannelsesforløb på www.5d-relationscoach.dk